Gümüşün ışıltısı ve sadeliği hoşunuza gidiyor ama kararması da kabusunuz oluyorsa, gümüş kolye nasıl parlatılır öğrenmenizin zamanı gelmiş demektir. Çünkü sandığınızdan çok daha kolay yöntemlerle gümüşlerinizi ilk günkü ışıltısına ulaştırabilirsiniz.

Gümüş takılar, kükürt nedeniyle kararmaya başlar. Dünyada en bol bulunan elementlerden biridir. Bu yüzden en ufak bir kükürt bile gümüşün kararmasına yol açabilir. Banyo gibi nemli alanlar, hava alımına açık saklama koşulları gibi birçok neden gümüşlerin kararmasına neden olmaktadır.

Gümüş takılarınızı kullanmadığınız zamanlar mutlaka kapalı bir kutuda saklamanız, havayla çok fazla temas ettirmeniz gerekmektedir. Yaz aylarında aşırı terleme nedeniyle de kararabilen gümüş kolyeler, oldukça basit bir şekilde temizlenebilir.

Aşağıdaki yöntemleri denemenize rağmen gümüşleriniz temizlenmezse ve kararmaları gideremezseniz, en mantıklı çözüm bir gümüşçüye giderek kolyenin parlatılmasını istemek olacaktır.

Gümüş Kolye Temizleme Yöntemleri

Öncelikle çamaşır suyu, sigara külü ve diş macunu ile gümüşü temizleme yöntemlerinden kesinlikle uzak durmanız gerekir. Bu yöntemler gümüşe zarar verir, hatta çürümesine bile neden olabilir. O yüzden önereceğimiz yöntemler dışındaki seçenekleri kesinlikle uygulamamanızı tavsiye ederiz.

Çok basit bir şekilde uygulanan birkaç yöntemle gümüşleriniz eski ışıltısına kavuşabilir. Bu yüzden ihtiyacınız olan gümüş takılarınızı aşağıdaki yöntemlerle kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Unutmayın gümüşü düzenli şekilde temizleyerek çok kararmasını engellerseniz daha iyi bir bakım yapmış olursunuz. Sigara külü gibi maddelerin kullanılması gümüşlerin çizilmesine neden olur.

Karbonat ve Sirke İle Gümüş Parlatma

2 yemek kaşığı sirkeli su ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırarak gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Bunun için kolyeyi yarım saat karışımın içinde bekletip, yumuşak bir bezle silebilirsiniz.

Tuz ve Limonla Gümüş Parlatma

Tuz ve limon gümüş kolye parlatma konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Yine yarım saat bekletilerek yumuşak bir bezle silinmesi oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Gümüş Temizleme Bezi ile Gümüş Parlatma

Gümüş temizleme konusunda çözüm bulmak için ihtiyacınız olan yumuşak bez, ilk günden beri kullanabileceğiniz en etkili temizlik yöntemidir. Gözlük temizleme bezine benzeyen yumuşak bir bezle düzenli olarak kolyenizi temizlemeniz oldukça başarılı bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Hiçbir şey bulamazsanız, gözlük temizleme mendili kullanabilirsiniz.

Gümüş Parlatma Cilası ile Gümüş Parlatma

Gümüşçülerin en sık tercih ettiği parlatma yöntemlerinden olan gümüş cilası, gümüşlere özel olarak uygulanan ve anında parlama sağlayan bir gümüş parlatma yöntemidir. Oldukça basit olan gümüş cilası kullanımı, gümüş kararmadan evvel sarardığı vakit kullanılırsa en iyi sonucun ortaya çıkmasına neden olur.

Gümüş Kolyeler Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Gümüş kolyelerin kararması için diğer bir yöntem de kolyenin takılmasıdır. Bu yüzden boynunuzda bulunduracağınız kolyenizi düzenli olarak takarsanız herhangi bir sorun da yaşanmayacaktır.

Bazı insanların terleri asidik açıdan yoğun olduğu için gümüşün daha çabuk kararmasına neden olabilir. Bu yüzden gümüşün kararmasını beklemeden sarardığında önleminizi almanız önemlidir. Gümüşler kararmadan önce sarımsı bir hal alır ve bu şekildeyken fark etmeniz durumunda pamuklu bir bezle silmeniz bile yeterli bakımı sağlar.

Günlük olarak yumuşak bezle bastırmadan sileceğiniz gümüş kolye ve takılarınız, her zaman daha uzun ömürlü olacak ve kararmalar önlenecektir.

Diş Macunu Neden Kullanılmamalı?

Diş macunların tercih edilmemesinin nedeni, etkisi olsa da sonucun uzun vadede iyi bir etki göstermeyeceğidir. Artık her yerde kolay bir şekilde bulacağınız gümüş cilaları kullanarak başarılı bir şekilde kolyenizi temizleyebilirsiniz.

Diş macunu ve sigara külü gibi yöntemler gümüşün çizilmesine neden olur ve bu da parlak bir görünüm yerine mat ve çizilmiş bir gümüşe sahip olmanıza yol açar.

Summary
Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?
Article Name
Gümüş Kolye Nasıl Parlatılır?
Description
1-Karbonat ve Sirke İle Gümüş Parlatma 2-Tuz ve Limonla Gümüş Parlatma 3-Gümüş Temizleme Bezi ile Gümüş Parlatma 4-Gümüş Parlatma Cilası ile Gümüş Parlatma
Author
Publisher Name
Mygumus
Publisher Logo