Gümüş, kullanan bayanlar genellikle gümüş nasıl parlatılır sorusunun cevabını aramaktadır. Gümüş, bilindiği gibi çok eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır. Beyaz renkli olan bu maden elektriği iyi bir şekilde iletebilmektedir. Günümüzde teknoloji alanından çok takı alanında kullanılmaktadır.

Gümüş kullananların yaşadığı en büyük sorun, kararmasıdır. Gümüş kolye modelleri kullanıldıktan belli bir süre sonra kararma yapabilir. Aslında oksitlenmeye dayanıklı olan gümüşün su oksijene aynı anda değmesi sonucunda kararır ve mat bir hale gelir. Sadece su değil, kükürtte gümüşün kararmasında önemli bir nedendir. Gümüş eşyanızın kararmasını istemiyorsanız ilk olarak hava ile temas etmesini önleyin. Bu koruma yöntemi genellikle sadece takılarda uygulanmaktadır. Ev eşyası olarak kullanılan eşyalar için bu uygulamayı yapmak daha zor olmasına rağmen, imkansız değildir. Saklanması gereken gümüş eşyalarınızı plastik poşetlerde muhafaza ederek kararmasını önleyebilirsiniz.

Elbette kararan gümüş yüzük için parlatma yöntemleri mevcuttur. Ancak öncelik tamamen gümüşlerin kararmaması yönünde olmalıdır. Bu sebeple gümüşlerinizin kararmaması için tırnak cilasını kullanabilirsiniz. Böylece yüzükleriniz parlarken, üzerindeki katman sayesinde hava ile temasını önleyebilirsiniz. Bunun dışında hafta bir olarak gümüş yüzüklerinizi yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz. Bu yöntem yüzde 100 gümüşün kararmasını önlemez ancak, oluşabilecek kararmaları geciktirir.

Ancak gümüşün kararmasının önüne bir türlü geçemeyenlerdenseniz o zaman evde gümüş parlatma yöntemlerini incelemeniz gerekmektedir. Belirtilen yöntemler sayesinde artık gümüşleriniz çok daha kolay temizlenecek.

Evde Gümüş Parlatma

Diş Macunu: Evde gümüş yüzük patlatmak için kullanılacak yöntemlerin en başında diş macunu gelmektedir. Diş macunu gümüş ile tepkimeye girerek kararmayı yok eder. Kararan gümüşlerinizin üzerine diş macuncu sürüp, suyun içerisinde bir süre beklettiktin. Bu işlem sonrasında gümüşlerinizin eski rengine döndüğünü göreceksiniz. Ancak sudan çıktıktan sonra yüzüğü iyice kuruladığınızdan emin olun.

Karbonat-Sirke: Karbonat ve sirkeli su karışımı da gümüş parlatmak için kullanılan yöntemler arasındadır. Birçok kişinin sıklıkla uyguladığı bu yöntem oldukça pratiktir. Burada sirkenin asidik özelliğinden faydalanarak kararma ortadan kaldırılır. Bir kâsenin içerisine 2 yemek kaşığı kadar sirke ve biraz da su ekleyin. Daha sonra bu karışıma 2 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Gümüş yüzüklerinizi bu karışımın içerisinde bekletin. Kararmanın yavaş yavaş yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Suyu-Tuz: Bu yöntemler kadar limon suyu ve tuz karışımı da etkilidir. Her evde bulunan bu malzemeler ile gümüşlerinizi parlatabilirsiniz. Bir kâsenin içerisine 3 yemek kaşığı limon suyu ve 1 yemek kaşığı kadar tuz koyun. Daha sonra su ekleyerek gümüş eşyalarınızı bu karışımın içerisine koyun. Eşyalarınızı 1 saat bekletin. Ve daha sonra yumuşak havlu ile iyice kurulayın.

Alkol: 90 derecedeki saf alkolün içerisine gümüşlerinizi en fazla 1 saat bekletin. Ancak uygulama sırasında içerisinde alkol bulunan kabın, kapatıldığından emin olun. Bu uygulama için kullanacağınız kabın özelliğine dikkat ediniz. Aksi takdirde alkolün özelliği kaybolabilir. Alkolün içerisinde beklettiğiniz gümüşü talaşın içerisine koyun ve kurumasını bekleyin. Kuruyan gümüşünüzü bez yardımıyla temizleyiniz.

Bazı kadınlar gümüş yüzüklerini parlatmak için sigara külü kullanmaktadır. Bu yanlış bir uygulamadır. Gümüş temizliğinde kullanılan sigara külü gümüşe zarar vermektedir.

Gümüş Cilası: Evde bu tarz yöntemlerle uğraşmak istemiyorsanız, gümüş cilalarından satın alabilirsiniz. Evde kullanılan yöntemlere kıyasla çok daha etkili olan bu cilayı, gümüş eşyanızın üzerine sürün ve pamuk yardımıyla ovalayın. Kısa bir süre sonra gümüş eşyalarınızın parladığını göreceksiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var. Bu maddelerin içerisinde kimyasal bulunduğu unutulmamalıdır. Aşırı bir şekilde uygulamayınız.