Tüm siparişlerde Kargo BEDAVA!

0Item(s)

Sepetinizde hiç ürün yok.

%10 İndirim

Ürününüz sepete eklendi.

Seçiminizle eşleşen ürün yok.

Oltu Taşı Tesbih Nedir?

Oltu taşı, Erzurum'un Oltu ilçesinin kuzeydoğu kesiminden günümüzde de çıkarılmakta olan yarı değerli bir taştır. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda yurt dışındaki ülkelerde de son derece popülerdir. Kolay işlenebilme özelliği sayesinde pek çok takı ve ziynet eşyası yapımında kullanılır. Çıra gibi is çıkararak yanar ve sigara külüne benzeyen bir artık bırakır. Linyite oranla çok bitümlü ve çok sık yapılı olmasına rağmen çoğu zaman kompakt linyit olarak da adlandırılabilir. Sürtünme ile elektriklenir ve hafif cisimleri çeken bir yapıya sahiptir. Yanma esnasında aniden soğutulursa donar, camlaşarak kalıbın halini alır. Oltu taşı, yerkabuğu içinde iken yumuşak, hava ile temas ettiğinde sertleşen, bitümce zengin kompakt bir linyit çeşididir. Erzurum ’a has olan Oltu taşı Oltu ilçesinden güç koşullar altında çıkarılan bir taştır. Oltu taşı sayesinde tespih, anahtarlık, gerdanlık, broş, küpe, saç tokası, tarak, ağızlık, yüzük, bilezik, sigaralık ve çeşit çeşit süs eşyası yapılabiliyor.

Oltu Taşı Tesbih Nasıl Yapılır?

Oltu taşı siyah, tıkız, parlak ve kavlı biçiminde kırıkları olan, parlatılabilen, tıraşlanabilen bir nevi linyit taşıdır. Erzurum’da Oltu taşı altın ve gümüşle birlikte kullanılarak çeşitli takı aksesuarları yapılır. Oltu taşının ocaktan çıkarılması ve işlenmesi zahmet gerektirir. Çok çabuk kırılma özelliğinden dolayı madenden çıkarılma ve işlenmesinde özel aletler kullanılarak yapılır. Titizlikle büyük emek ve uğraşlar verilerek yapılan bu taş, ustalık ve kabiliyet gerektirir. Tesbihlerin İmameleri de Oltu taşından yapılır. Tesbih imamesinin uç kısmına püskül takılır ya da püskül yerine madeni bir aksesuarın takıldığı zamanlar da vardır. Her türlü tesbihte tek imame kullanılır.

Oltu Taşının Özellikleri

  1. Kullanıldıkça parlayan
  2. Madenden çıkarıldığında çok yumuşak bir yapıya sahip olmasına rağmen hava ile temas edince hemen sertleşen,
  3. Kolay işlenebilen fakat titizlikle işlenmesi gereken,
  4. İşlendikçe sertleşen,
  5. Çoğu zaman siyah renginde bazen de kahverengi,
  6. Çıra gibi alevli bir şekilde ve is çıkararak yanan,
  7. Sürtünme ile elektriklenmek suretiyle hafif cisimleri çeken özelliklere sahip olan bir maddedir.

Her ne kadar Oltu taşından diğer takı aksesuarları yapılsa da Oltu taşında tesbih taşın simgesi haline gelmiştir. Son zamanlarda Oltu taşının geçmişe oranla daha az miktarda çıkarılmasından dolayı piyasa fiyatını da etkilemekte ve bu da üretilen tespihleri daha da kıymetli hale getiriyor

Oltu Taşı Tesbihin Kullanım Alanları

Oltu taşı tespih kullanan kişilerin vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tesbih çekerek bu elektriği attıklarına ve bu sayede sinir, stres ve üzüntüden arınıp insanı rahatlattığına inanılır. Bunun yanı sıra namaz sonrası ya da zikir esnasında da kullanılabilir.

Oltu Taşı Tesbih

Pek çok kişinin severek kullandığı Oltu taşı tesbih, erkeklerin vazgeçilmesi olmuştur. Siz de baba, abi, erkek kardeş, amca, dayı, dede veya eşinizi mutlu etmek için Oltu taşı tesbih satın alabilirsiniz. Tesbih taşımayı seven ya da gün içinde tesbih çekmeyi alışkanlık eden kişiler için internet sitelerinde sınırsız model ve tarzda ürün çeşitliliği bulunuyor. Kredi kartına taksit ya da kapıda ödeme seçeneklerinin bulunduğu bu siteler aynı zamanda kişilere diledikleri fiyatta ya da istedikleri modelde Oltu taşı tesbihler sunuluyor.